Javni razpis za razvojne raziskovalne dejavnosti (RRI vlaganja)
Javni razpis za RRI vlaganja v novo tehnologijo za razvoj in raziskave, povečanje produktivnosti in konkurenčnosti gospodarstva. Do 60% nepovratnih sredstev.
Kratek opis
SPIRIT bo v drugi polovici leta objavil javni razpis za RRI vlaganja v novo tehnologijo, ki bo prispevala k vlaganju v razvoj in raziskave, povečala produktivnost in konkurenčnost gospodarstva s sofinanciranjem vse do 60%!
Razpisnik: SPIRIT
Višina sofinanciranja:
- do 40% za velika podjetja
- do 50% za srednje velika podjetja
- do 60% mikro in mala podjetja
Okvirna višina sredstev: 40.000.000 EUR
Vsebina
SPIRIT bo v drugi polovici leta ponovno objavil javni razpis za nepovratna sredstva za razvojno raziskovalne dejavnosti (RRI). Sofinancirali bodo projekte vse do 60% upravičenih stroškov.
Cilj javnega razpisa
Cilj javnega razpisa je:
- prispevati k zelenemu prehodu,
- k povečevanju vlaganj v raziskave in razvoj,
- povečanju produktivnosti (tudi snovne in energetske produktivnosti) in konkurenčnosti gospodarstva,
- prehod na krožno gospodarstvo,
- preprečevanje in nadzorovanje onesnaženja in na področje blažitve podnebnih sprememb,
- razvoj novih ali izboljšanih izdelkov, procesov ali storitev z visoko dodano vrednostjo in s tržnim potencialom, kar posledično veča konkurenčnost sodelujočih podjetij.
Predmet javnega razpisa
Predmet javnega razpisa je skladno z NOO sofinanciranje izvajanja RRI projektov konzorcijev podjetij, usmerjenih v zeleni prehod in krožno gospodarstvo. RRI projekti bodo tehnološko nevtralni v smislu vpliva na okolje, na ravni njihove uporabe. Projektni cilj vsakega RRI projekta mora biti nov ali izboljšan izdelek, proces ali storitev, razvit do stopnje, da je potrjen v končni obliki ter primeren za uporabo v realnem okolju. Slednje pomeni uporabo izdelka, procesa ali storitve v njihovi končni obliki in v predvidenih pogojih operativne uporabe.
Osnovni pogoji za prijavo
- Kandidira lahko mikro, malo, srednje in veliko podjetje.
- Podjetja morajo imeti poravnane vse davke, prispevke in druge dajatve.
- Imeti sedež v Sloveniji.
- V kolikor je konzorcijski partner podjetje s sedežem v katerikoli drugi državi članici Evropske unije in na dan prijave vloge na ta javni razpis še nima ustanovljene podružnice v Republiki Sloveniji, mora najkasneje do sklenitve pogodbe o dodelitvi sredstev ustanoviti podružnico v Republiki Sloveniji, kar bo dokazoval z izpiskom iz Sodnega registra, ob oddaji vloge pa s podpisom izjave.
- Podjetje konzorcijskega partnerja mora biti ustanovljeno vsaj 2 leti pred datumom oddaje vloge (upošteva se datum vpisa v sodni oziroma drug ustrezen register). Pogoj velja tako za sedež domačega kot tudi tujega podjetja, ne velja pa v primeru podružnice tujega podjetja.
- Konzorcijski partner mora imeti delež kapitala v virih sredstev podjetja v enem od zadnjih dveh koledarskih let, glede na datum oddaje vloge, nad 30 %.
- Za največ enega konzorcijskega partnerja, ki ni prijavitelj, velja, da je lahko ustanovljen vsaj eno leto pred datumom oddaje vloge (upošteva se datum vpisa v sodni oziroma poslovni register). Zanj ne velja pogoj, da je delež kapitala v virih sredstev podjetja v enem od zadnjih dveh koledarskih let glede na datum oddaje vloge nad 30 %
- Konzorcijski partner mora na zadnji dan predhodnega koledarskega leta, glede na datum oddaje vloge, zaposlovati najmanj 3 osebe, pri čemer se upoštevajo podatki o številu zaposlenih v podjetju na navedeni dan, ki jih bo agencija pridobila iz evidenc Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ali za podjetje, ki za navedeno obdobje še ni bilo registrirano v Republiki Sloveniji, drugo ustrezno potrdilo.
- Višina čistih prihodkov od prodaje vseh konzorcijskih partnerjev skupaj v predhodnem koledarskem letu, glede na datum oddaje vloge, mora biti vsaj enaka vrednosti upravičenih stroškov prijavljenega RRI projekta
- Podjetje lahko na javnem razpisu v okviru posameznega odpiranja nastopa samo enkrat, in sicer ali v vlogi prijavitelja konzorcija ali v vlogi konzorcijskega partnerja.
Obdobje, v katerem morajo biti porabljena sredstva
Obdobje upravičenosti stroškov na javnem razpisu se prične z izdajo sklepa o izboru in traja največ 24 mesecev od datuma izdaje sklepa o izboru.
Obdobje upravičenosti izdatkov je od datuma izdaje sklepa o izboru do izstavitve zadnjega zahtevka za izplačilo, ko je tudi skrajni datum za zaključek RRI projekta.
Višina sofinanciranja
Pogoji za operacijo
- Na javnem razpisu lahko sodeluje konzorcij največ treh podjetij, ki izpolnjujejo pogoje za kandidiranje in so za ureditev medsebojnih obveznosti in razmerij sklenila konzorcijsko pogodbo za izvedbo RRI projekta.
- RRI projekt mora biti skladen z namenom, ciljem in s predmetom javnega razpisa, skladno s točko 2 tega javnega razpisa.
- RRI projekt mora izvajati konzorcij najmanj dveh in največ treh konzorcijskih partnerjev
- RRI projekt se ne sme pričeti izvajati pred izdajo sklepa o izboru s strani agencije
- Čas trajanja izvedbe RRI projekta ne sme biti daljši od 24 mesecev.
- Načrtovana višina sofinanciranja upravičenih stroškov posameznega RRI projekta mora znašati najmanj 50.000,00 EUR ter največ 300.000,00 EUR.
- Iz predložene finančne konstrukcije v okviru prijavljenega RRI projekta mora biti razvidno, da so v celoti zagotovljena sredstva za zaprtje finančne konstrukcije. Pri tem morajo biti v sklopu lastnih sredstev izkazana tudi morebitna premostitvena sredstva za del pričakovanih sredstev iz naslova tega javnega razpisa.
- RRI projekt mora izkazovati spodbujevalni učinek in nujnost pomoči v skladu s 6. členom Uredbe GBER.
- Projektni cilj RRI projekta mora biti nov ali izboljšan izdelek, proces ali storitev, ki ga namerava prijavitelj dati na trg najkasneje v 24 mesecih po zaključku RRI projekta.
- Vsebina RRI projekta se ne sme nanašati na t.i. rjave RRI elemente, in sicer na premog, nafto, zemeljski plin, modri in sivi vodik, sežigalnice odpadkov ali odlagališča